באראט גרופ באראט גרופ
קבל מענק לרישום פטנטים

עקבו אחרינו

geva-barat - ג׳וב שופ - facebook

קצת על הלוואות בין חברות והלוואה לחברת בת

הלוואה לעסק חדש

חברות רבות הנזקקות למימון משתמשות בהלוואות. לעתים יש צורך בהלוואה לחברה בע”מ על מנת להקים את החברה, כלומר הלוואה לעסק חדש או הלוואה לעסק קיים הרוצה להתרחב. כמובן שישנם מקרים שעסק נקלע לקשיים ומבקש הלוואה לחברה בע”מ על מנת לעבור תקופה קשה. לכל עסק יש את הסיבות שלו, מדוע לבקש הלוואה ובמקרים רבים זה נעשה כחלק מהפעילות השוטפת של העסק. כאשר מחפשים הלוואה לחברה בע”מ ישנן אפשרויות שונות: למשל ניתן לחפש הלוואה לעסק חדש אצל הבנקים והחברות השונות המציעות שירותי מימון. אך במקרים רבים חברות נעזרות אחת בשנייה לצורך הלוואות, כמו למשל מקרים של הלוואה לחברת בת או הלוואה לחברת אחות.

 

חברת בת היא חברה הנמצאת בבעלות של חברה אחרת הנחשבת לחברת האם אך אלו הן שתי ישויות נפרדות מבחינה חשבונאית, כלומר לכל אחת מהן יש את ההתנהלות הכספית משל עצמה. במקרים רבים לחברה האם ישנן מספר חברות בנות והן נחשבות לחברת אחות. מכאן צצים גם המושגים של הלוואה לחברת בת או הלוואה לחברה אחות. הלוואות בין חברות, ובכללו הלוואה לחברת בת והלוואה לחברת בת הן דבר מקובל מאוד אך הן מעלות סוגיות חשבוניות ומשפטיות מעניינות.

 

כאשר מתבצעת הלוואה לחברה אחות, החוק (רשויות המס) רוצה לדעת מהם תנאי ההלוואה ובעיקר מהם שיעורי הריבית על ההלוואה. מדוע לחוק אכפת בכלל משיעורי הריבית בהלוואה לחברה פרטית? יש כאן עניין של חשבונאות ומיסוי, כאשר ההלוואה ניתנת בתנאים הטובים ממה שמקובל בשוק (לעתים כלל אין דרישה להחזר ההלוואה) אז רשויות המס דורשות להתייחס אל זה כאל דיבידנד לבעלי השליטה הכפוף לתנאי המיסוי של דיבידנדים. באופן דומה גם הלוואה לחברת בת מערבת סוגיות חשבוניות מיוחדות ואלו נושאים אשר יש לבדוק עם רואי החשבון של החברה.

 

במקרים חברה צריכה הלוואה לעסק חדש, הרי ברוב המקרים בחודשי הפעילות הראשונים של העסק ההוצאות גוברות על ההכנסות. כמובן שלא לכל חברה עומדת האפשרות של הלוואת לחברת בת או הלוואה לחברת אחות. חברות רבות הן חברתיות פרטיות וכאשר הן צריכות הלוואה לחברה בע”מ הן פונות לבנקים או מוסדות פיננסיים המתעסקים בהלוואות. מכיוון שמדובר בהלוואה לחברה בע”מ הבנקים או המוסדות המלווים דורשים ערבויות שונות להחזר החוב. אלו יכולים להיות נכסי החברה במידה ויש, אל בהחלט במקרים רבים ישנה בקשה לערבות אישית של בעלי החברה.

הלוואה לעסק חדש

Share This: