באראט גרופ באראט גרופ
קבל מענק לרישום פטנטים

עקבו אחרינו

geva-barat - ג׳וב שופ - facebook

על הלוואת בעלים

במקרים רבים עסקים צריכים הלוואה לצורך מימון פעילותם העסקית. הסיבות לכך יכולות להיות שונות, יתכן שמדובר בהלוואה לצורך התרחבות והשקעה של החברה. אך בהחלט יכול להיות שהחברה נקלעה לתקופה קשה והיא מבקשת הלוואה. זוהי יכולה להיות הלוואה מאחד הבנקים או המוסדות הפיננסיים המעניקים הלוואות לחברת. אך החברה יכולה גם לפנות לבעלי המניות ולבקש מהם הלוואה. בעל המניות הם יישות חשבונאית נפרדת וכאשר הם מעבירים כספים לחברה זוהי הלוואה מבעל מניות לחברה. כמובן שקיימת כם הלוואה מחברה אם לחברה בת, במקרים שחברה נמצאת בבעלות של חברה אחרת.

 

הלוואה מבעל מניות לחברה היא מה שנקרא בפני החוק הלוואת בעלים, סוגיה משפטית המעלה שאלות הנוגעות לתחומי המיסוי. ישנם שיקולי מס רבים שצריך לעשות וכאשר מבקשים הלוואה מבעל שליטה לחברה, שני הצדדים צריכים לעשות את שיקולי המס שלהם ולראות מהי האפשרות המועדפת. באופן דומה גם הלוואה לחברת בת מעלה שאלות משפטיות מתחום המיסוי.

 

 

הלוואת בעלים

הלוואה מבעל שליטה לחברה (הלוואה מבעל מניות) היא בעצם הלוואות בעלים. במסגרת ההלוואה בעל נחתם הסכם הלוואה המפרט את התנאים בהם בעל המניות מזרים כסף לחברה ואת התנאים לקבלת החזר ההלוואה. מבחינת החברה יש יתרון לקבל סוג זה של הלוואה, הוא נותן לה גמישות. אך כמובן שלא תמיד האינטרסים של המלווה ושל החברה הם זהים. זהו נושא שבו כל מקרה צריך להיבדק לגופו באמצעות רואי חשבון. הסכמי הלוואת בעלים נערכים כבר בשלב ההקמה של החברה ומסדירים את התנאים בהם בעלי השליטה מעבירים כסף לחברה. ברמת העיקרון קיימת אפשרות להשקעה וקיימת אפשרות להלוואה. במקרה של הלוואה, בעל המניות נהנה מיתרון בתרחיש בו החברה נקלעת לקשיים כי החוב עומד לזכותו. במידה והחברה תצטרך לממש נכסים בשביל לשלם לנושים, ההלוואה הופכת את בעל החברה לאחד מהנושים. באופן דומה צצות גם סוגיות מיסוי ומשפט דומות מאוד כאשר מדובר בהלוואה מחברה אם לחברת בת. כאשר חברה מלווה כספים לחברה אחרת שנמצאת תחת בעלותה זו הלוואה לחברת בת.

 

מימון של חברות הוא נושא בפני עצמו. כל הסוגיות של הלוואה לחברת בת והלוואה מבעל שליטה לחברה שבה הוא מחזיק מניות, הם נושאים לרואי חשבון ומומחים לענייני מיסוי. ישנם דברים רבים שצריך לקחת בחשבון על מנת להחליט מה יותר משתלם ובהחלט יתכנו קונפליקטים – מצבים שבהם סוג ההלוואה שמשרתת את החברה בצורה הטובה ביותר היא לא הסוג שמשרת את בעל המניות המלווה בצורה הטובה ביותר.

Share This: